Hoş geldiniz, Askerlik29dan32ye sizelere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

29 Yaş ve Üzeri Ünv Kaydı

+2 oy
Arkadaşlar 29 yaş sınırında ve 29 yaşından büyük olanlar ünviversitelerde dönem kaydı yaptıramayacak diye duydum. Bu ne kadar doğru? 29 yaşından sonra kayıt yaptırmak istediğinde (dönem kayıtları dahil) üniversite kaydınızı yapmıyor ve askerlik durum belgesi ile ancak yapılabiliyor. Durum belgesi aldığınızda da 29 yaş sınırından dolayı tecil işlemi yaptıramıyorsunuz. Yani her iki taraftan da engelleniyorsunuz. Bu konuda ne yapılabilir?
21, Mayıs, 2012 cgrknyl tarafından soruldu

11 Cevaplar

+1 oy
ağustosta yada eylülde son yoklamanı yaptırınca 21 şubata kadar askerlikle ilgisi yoktur belgesi alıyorsun. üniversitelerde mezunlar en geç şubatın ortasına kadar belli olur. mezun olursan 21 şubattaki sevk tarihini bozdurup, üniversite mezunu gibi işlem yaptırabilirsin asalda.

şubatta mezun olacak durumda değilsen, celb tercihi hakkın var. bu hakkını kullanarak 2013 ağustos yada 2013 kasımını tercih edebilirsin. ağustos yada kasım çıkarsa, bahar yarıyılı ve yaz okulu okuma hakkın da olur.
21, Mayıs, 2012 cenkbaris tarafından cevaplandı
0 oy

Cenk merhaba. Konuyla ilgili bilgiyi nereye dayandırdığını da açıklarsan daha sağlıklı bilgi almış oluruz.
29 yaşındaki asker adayları ilk celp döneminde askere alınırlar diye geçer askerlik kanununda. Yani tercih şansı bizlere bırakılmaz.
Diğer mevzu ise direk Asal görevlisi tarafından bana söylenen, 31 Ekim son yoklama tarihi ve 21 Aralık celp tarihi. Sevk etme durumundan bahsedilmedi. Hatta 2.dönem bitirecek bir arkadaş gidip görüştüğünde birşey yapılamayacağı söylendi. Ayrıca askeriyeden herhangi bir belge alma şansımızda yok.
Detaylı bilgi verebilirsen daha ayrıntılı bir konu açma şansımız da olur.

21, Mayıs, 2012 admin2932 tarafından cevaplandı
+4 oy

"29 yaşındaki asker adayları ilk celp döneminde askere alınırlar" doğru. ama ilk celp döneminden kastedilen kasım-aralık celp dönemi değil. 2012 aralık ayı, 2012 yılının son celp dönemidir. bahsedilen ilk celp dönemi 2013 ün ilk celp dönemi olan şubat-marttır ve sözkonusu en erken tarih 21 şubattır. ayrıca yaş sınırına gelmiş olsanız bile celp tercih hakkınız vardır.

konuyla ilgili bilgi direk asal il şube müdürü albaydan alındı.

ağustostan sonra yoklama yapıldığında en erken askere alınma tarihi 2013 şubat (83 lüler için)

21 aralık celp tarihi önceki sene muayene olanlar için son celp tarihi.

2012 ikinci yoklamada muyene olanlar kim olursa olsun 2013 21 şubattan önce askere alınamaz.

ayrıca celp tercih hakkı da mevcut. ağustos yada kasım celbi çıkarsa, ikinci dönem de okunabiliyor.

dikkat gerektiren husus şu. 83 lüyseniz ve son yoklamaya 31 ekime kadar giderseniz (ki gitmekten başka çare yok), askerliği erteletme şansınız yok. mutlak muayene olup askerlik kararı aldıracaksınız. işte alacağınız o kağıtta erteleme bitim tarihi 31 aralık 2012, sevk tarihi 21 şubat 2013 yazacak. Yani 21 şubat 2013'e kadar askerlikle ilişiği yoktur yazacak. bu belgeyle okula kaydınızı yaptıracaksınız. daha sonra celb tercihiniz olumlu sonuçlanırsa o da şubatta belli olacak. o sonuca göre ikinci dönemi de okuma şansı olacak.

bu kesin bilgi direk asal il müdürü albay tarafından alındı.

24, Mayıs, 2012 cenkbaris tarafından cevaplandı
24, Mayıs, 2012 cenkbaris tarafından düzenlendi
83 doğumlular için askerlik
şubat 2015 e erteleme
+1 oy
29'dan sonra üniversiteye kayıt olmaya izin verilmediğini biliyorum da kayıtlı bulunan öğrencinin dönem kaydının yapılmadığını ilk kez duyuyorum. Bu yeni bir kanun mu? Bir sürü insan var 29'unu geçmiş ama üniversitede kayıtlı ve derslere girebiliyor.
25, Mayıs, 2012 optimizeric tarafından cevaplandı
+3 oy
Bu konu ile ilgili hukuki yönden şu an benim araştırmalarım sonucu anladığım kadarı ile tüm yollar kapalı. Şöyle bir durum var şu an yürürlükte olan mavcut askerlik kanununun ilgili maddesine göre lisans eğitimi sebebi ile askerlik tecili 29 yaş sınırına göre yapılıyor ve 29 yaşından sonra lisans eğitimi sebebi ile askerlik tecili yapılamıyor. Fakat uzun yıllardan bu yana bu uygulama üniversitelerin bu durumda olan öğrencilere gösterdiği müsamaha vs. nedeni ile uygulanmıyordu. 29 yaşında olan özellikle dönem sonu mezun durumda olan ya da 1 senesi kalmış öğrenciler için üniversite kayıt yenileme işlemlerini, askerlik durumuna bakılmaksızın yapıyordu. Ta ki Milli Savunma Bakanlığının 2011 Mayıs ayında Yök'e gönderdiği, 29 yaşını geçen öğrencilerinin kaydının yenilenmemesine ilişkin genelgeye kadar... (Ne tesadüf ki bedelli askerliğin çıkarıldığı döneme denk geliyor.) MSB YÖK'e, YÖK üniversitelere bu yazıyı gönderiyor ve şu an içinde bulunduğumuz durum oluşuyor. Şu an Türk Hukukuna göre, Anayasadaki hiçbir kimsenin eğitim ve öğretim hakkı engellenemez ibaresi ile askerlik kanunun ilgili bendi arasındaki çelişme dışında birşey bulamadım hukuki olarak. Şubat ayından beri bu konu ile ilgili araştırma yapıyorum fakat elimde sadece bu var. Bir avukat değilim, avukatlada görüşmedim, fakat aynı durumda olan arkadaşlarımın görüştükleri avukatların söylediklerine göre hukuki bir çözüm yok. Var ise de çok uzun ve zor bir yol. Yani orada yürütmeyi durdurma kararı verecek hakimin ya da kurulun hayat görüşü ya da insafı ile ilgili bir durum.

Yenİ anayasa kapsamında yapılan askerlik kanunun basında dolaşan içeriğine göre de 29 yaş sınırı o tasarıda da korunuyor. Sadece askere alım işlemleri ve yoklama sistemi ile ilgili değişilklikler yapılıyor.

Yapılabilecek şey örgütlenmek. Bu durumda olan insan sayısı ülke genelinde kaç kişi bunu bilmek lazım. Sürekli istişare etmek ve birlik olarak meclisteki Milli savunma komisyonu, Anayasa komisyonu gibi komisyonlara ulaşmak. Dilekçeler vermek, durumu izah etmek. Yeni anayasa kapsamındaki, yeni askerlik kanununda 29 yaş sınırını kaldırtmaya çalışmak.

Sonuç ne olur?  Maalesef bu ülkede insanların bir çoğu askerliği kutsal olgu olarak algıladığından ve kendilerini doğuştan asker olarak gördüklerinden, derdimizi anlattığımız kişilerde bireysel özgürlüğe inanan kişiler değiller ise bizleri dinlemeyeceklerdir bile.. Ama şu da var, ülke AB uyum sürecinde, ve AB standartlarına göre askerliğin eğitim hakkını engellemesi söz konusu değil. Bu yönden hükümetin bir çekincesi olabilir. Bu bir umut. Ya da derdimizi anlattığımız kişiler hakikatten bu durumun saçma olduğunu düşünürler ve ona göre hareket ederler. Diğer umutlar ise yeni askerlik yasasının bazı illegal yolların (rapor alarak sevk ertelenebilmesi, raporun askeri hastaneden değil de aile hekiminden alınabilmesi gibi) önünü açması. Tabi buna kimin ne kadar imkanı olur bilinmez. E şefin spesiyalinde bedelli askerlik var afedersiniz yersek. Bedelli askerliğin son başvuru tarihi 15 Haziran.

Bende Konservatuar 3. sınıftayim,  ikinci üniversitem ilkini mezun olmadan bırakmıştım. Bu durumla şubat ayında karşılaştım. Okulum hazırlıkla beraber 5 yıllık, ve askerlik kanununa göre maksimum öğretim süresi 7 yıl. Okula 2008'de girdim ve okula girerken kimse bana, sen okulunun bitmesine 1 sene kala askere gitmek zorunda kalacaksın dememişti. Devamlı öğrenciyim, derslerim iyi ve seneye mezunum. Ve büyük komedi; Eğer seneye kadar asker kaçağı olarak okula kaydımı yaptırmayı başarıp, okuldan "bir şekilde" mezun olursam, bana 29 yaş sınırı olmaksızın 2 sene daha tecil hakkı veriyorlar.

Umarım kalabalığızdır ve kendimizi en isabetli şekilde dile getirip bu konunun çözüme kavuşmasını sağlayabiliriz.
29, Mayıs, 2012 serhatcetin tarafından cevaplandı
+1 oy
arkadaşlar 29 yaşıdan sonra kayıt yaptıramadığımız için celp dönemlerinin bir öneminin olmadığını zannediyorum bu konuyla ilgili ne dersiniz.öğrenci işleri kaydımızı muayine olup geldikten sonrada yapamayacığı gibi cahilce birşey söledi ama.tabiben 3.sınıfta 1 yılı kalmış bir öğrenciyim.topyekün bir çözüm arasak dahi olur sanırım.
29, Mayıs, 2012 ercan tarafından cevaplandı
29 yaş sorunu
0 oy
Ben 07.02.1983 doğumluyum ve Mühendislik fakültesi son sınıfım öğrenci bilgi sistemine gelen mesajla şok oldum "29 yaş sınırını geçtiğiniz nedeniyle askerlik tecil kaydınız yaptırmak gerekmektedir. aski halde ders seçiminiz onaylanmayacak ve kayıt olamicaksınız" gibi bir mesaj geldi bir dönem kalmış el insaf bütün emeklerim boşamı gidicek lütfen yardımcı olun.
13, Şubat, 2013 mcy tarafından cevaplandı
0 oy
mcy 'ye cevapliyorum ..dostum sen 31 aralik 2012 'ye kadar askerlik karari aldirman gerekiyordu onu yapmadi isen hicbir sekilde egitim hakkın kalmadı demektir..sadece dava acip sonucunu bekleyeceksin ve eger kazanirsan da o dava sonucunu okula goturup kayit olacaksin ancak bu sürec icinde gbt'ye girermisin, polis yakalar mı , aranır mısın o kısmı muallak ..
13, Şubat, 2013 mahircandas tarafından cevaplandı
çok önemli arkadaşlar
+1 oy
merhabalar arkadaşlar ben de 06,01,1983 doğumluyum bu sabah  askerlik şubelerine son sınıf öğrencileri için celp hakkı veriyor yoklama oluyorsun kasım 2013 e kadar askerden kaydı yoktur aldım  . bilginin kaydı asal...
18, Şubat, 2013 klm tarafından cevaplandı
0 oy

mcy' ye soruyorum  :   ben 85 doğumluyum ve benzer sorun benim içinde 2014-2015 öğrenim yılında olacak son uzatma tarihim Aralık 2014'e kadar.

Senin mesajını okuduğumda beni telaşlandıran şey şu oldu normalde güz dönemi kayıtlarında askerlik kağıdı istiyorlar bunu güzden bahara geçerken de obis'den direk mesajla mı istediler senden hani bende aynı problem var ve bahar kayıtlarında istemezlerse kaçak idare ederim diye düşünüyordum sadece tek bir dersim kalıyor 2015 bahar döneminde oda bitirme tezi
 
Bu mesaj sana obis ten mi geldi bahar dönemine geçerken?
18, Şubat, 2013 FZ38M tarafından cevaplandı
Sivas Bölge İdare Mahkemesi Kararı